internet rzeczy

Internet rzeczy (IoT) – co to właściwie jest?

Internet rzeczy jest w skrócie nazywany IoT, co pochodzi od angielskiej nazwy Internet of Things. Jest to koncepcja zakładająca, że w niedalekiej, choć nieokreślonej przyszłości, wszystkie przedmioty będą podłączone do sieci, co umożliwi ich wzajemną komunikację.

Jakie warunki muszą być spełnione, aby mówić o IoT?

Pojęcie internetu rzeczy jest tak szerokie, że ciężko wyznaczyć jego granice. Aby dany przedmiot zaliczyć do tej grupy, musi być spełnione kilka warunków. Po pierwsze urządzenie to musi być podłączone do sieci. Musi mieć możliwość komunikacji z innymi urządzaniami oraz wymianę danych. Taki przedmiot musi posiadać odpowiednie do danego zastosowania czujniki (np. czujniki ruchu, dymu, temperatury, ciśnienia itp.), a także możliwość gromadzenia i przetwarzania tych danych. Urządzenia wchodzące w skład IoT charakteryzują się także tym, że mogą komunikować się ze sobą bez ingerencji człowieka. Takie rozwiązanie budzi wiele strachu i niepewności, ale też przynosi wymierne korzyści w różnych dziedzinach życia.

Gdzie IoT ma zastosowanie?

Internet rzeczy kojarzony jest przede wszystkim z inteligentnym domem. Taki budynek wyposażony jest w różnego rodzaju czujniki, które zapewniają bezpieczeństwo, a także optymalizują zużycie np. prądu. Z urządzeniami zamontowanymi w takim domu możemy komunikować się zdalnie przy pomocy smartfona. Pojęcie to kojarzone jest także z inteligentnymi zegarkami, które posiadają czujniki mierzące nasze parametry życiowe czy kontrolujące jakość snu. Internet rzeczy chętnie wykorzystywany jest w dużych miastach, gdzie jego zastosowanie przynosi wymierne korzyści i oszczędności. Dzięki czujnikom można ograniczyć korki, zoptymalizować oświetlenie czy zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Są to tylko niektóre z zastosowań, które obecne są w naszym życiu każdego dnia. IoT w rzeczywistości ma dużo szersze zastosowanie, a w niedalekiej przyszłości będzie otaczał nas na każdym kroku.

You May Also Like

oprogramowanie saas

Czy SaaS (oprogramowanie jako usługa) sprawdzi się w Twojej firmie?

http v2 co to

W jaki sposób HTTP/2 zmieniło surfowanie w necie?