W jaki sposób HTTP/2 zmieniło surfowanie w necie?

Share

Protokół HTTP jest technologią obecną od początków istnienia internetu. Umożliwia dwóm komputerom na swobodną komunikację bez nadmiernego obciążania sieci. Jednak jak każdy wynalazek protokół HTTP/1 musiał dać miejsce najnowszym rozwiązaniom. Czy HTTP/2 jest w stanie sprostać współczesnym potrzebom użytkowników internetu? 

Po co opracowano HTTP/2? 

Główną ideą twórców nowego protokołu było usprawnienie działania aplikacji i witryn internetowych bez zwiększania kosztów infrastruktury sieciowej. Postanowiono uprościć kanał komunikacyjny pomiędzy klientem a serwerem bez szkody dla obecnych rozwiązań webowych. Nie zmienia się architektura protokołu HTTP/1, ale sposób przesyłania informacji. HTTP/2 wprowadza binarny standard komunikacji, który zmniejsza ilość danych. Informacje, które do tej pory były wysyłane w kilku strumieniach zostały przeniesione w jednym “rzucie”. Redukuje to sytuacje, gdy strona wyświetlała się w kilku rożnych etapach. To znacznie zmniejsza czas realizowania połączenia i przyspiesza transfer plików.  

Co się zmieniło w stosunku do poprzednika? 

Protokół HTTP/2 niesie ze sobą wiele udogodnień i nowoczesnych rozwiązań. Jedną z innowacji jest prowadzenie obsługi wielu wątków w czasie pojedynczego połączenia. Zmniejszenie liczby połączeń bardzo usprawnia jakość i szybkość komunikacji. Rewolucyjnym pomysłem było wprowadzenie kompresowania nagłówków. Zasoby są pobierane zanim przeglądarka o nie poprosi. Zwiększa to przepustowość sieci internetowej i pozwala zredukować czas otwierania się strony do wartości kilku milisekund. 

Related Posts